יו אנד מור יועצים בע״מ

חוות דעת כלכלית

חוות דעת כלכלית, במסגרת הליך משפטי מהווה במקרים רבים את ההבדל בין זכיה להפסד, או לכל הפחות עשויה להביא לשינוי משמעותי בגובה סכום הפיצוי שיפסק על ידי בית המשפט או הבורר. 

במידה והינך נמצא בהליך משפטי הנובע ממחלוקת כספית משמעותית (בין כתובע ובין כנתבע), מומלץ להימנע מלקיחת סיכון ולפנות לקבלת ייעוץ מרואה חשבון המתמחה בעריכת חוות דעת להליכים משפטיים. חוות דעת כלכלית מקצועית ומהימנה, תתייחס למקרה הספציפי שלך, מנקודות מבט חדשות ושונות, העשויות להשפיע באופן מכריע על החלטת השופט או הבורר.

מהי חוות דעת כלכלית?

חוות דעת כלכלית היא מסמך מקצועי ומהימן הנערך על ידי מומחה (רו״ח או כלכלן) והכולל ניתוח מנומק של ההיבטים הכלכליים והחשבונאיים בנושא המחלוקת המשפטית, על בסיס ניסיונו המקצועי של המומחה, תוך שימוש במודלים כלכליים ועסקיים. חוות דעת כלכלית נערכת בהליכים בפני בית משפט, בורר או בהליך גישור ומשמשת כאסמכתא מהימנה לטענות הצד המגיש אותה (התובע או הנתבע).

רו"ח ונה ממונה מעת לעת כמומחה מטעם בית המשפט או בוררים. חוות דעת מומחה מטעם בתי המשפט או בוררים, נועדו לסייע לבית המשפט או לבורר להגיע לפסיקה נכונה בתביעה העומדת בפניהם. במקרה זה, לעיתים התובע והנתבע הגישו חוות דעת מומחה מטעמם אשר בית המשפט מתקשה להכריע ביניהן ונדרש מומחה בלתי תלוי מטעם בית המשפט או הבורר, בכדי לסייע לגורם השיפוטי לבחון את טענות הצדדים, לאמת אותן ולהגיע להחלטה נכונה על בסיס העובדות והראיות בתיק. לעיתים ממונה המומחה מטעם בית המשפט כאשר הצדדים לא הגישו חוות דעת מטעמם, אך עדיין נדרש להכריע בין טענות הצדדים ולסייע לבית המשפט או הבורר במתן החלטה נכונה על בסיס העובדות והראיות בתיק.

בחלק מהמקרים ממונה רו"ח ונה על ידי בית המשפט כמומחה לצורך בחינת סבירות הסדרי פשרה בתביעות יצוגיות. במקרים אחרים ממונה רו"ח ונה על ידי בתי המשפט כנאמן בהסדרי פשרה בתביעות יצוגיות, בכדי לוודא כי הסכם פשרה אליו הגיעו הצדדים בתביעה יצוגית, מיושם באופן ראוי התואם את תנאי ההסדר.
לצפיה בדוגמא למינוי במסגרת תביעה ייצוגית של עובדי חברת קומברס לשעבר לחץ כאן >>

במידה והינך בורר או מגשר הזקוק לחוות דעת כלכלית מקצועית, במסגרת הליך אותו אתה מנהל, הינך מוזמן לפנות עליי לקבלת סיוע בהליך.

בין אם מדובר בחוות דעת כתובה ומנומקת ובין אם בהתייעצות חד פעמית, אוכל לסייע בידך לקדם את הליך הבוררות או הגישור, בצורה מקצועית ומהימנה.

ליצירת קשר ופרטים נוספים, אנא פנה אליי בכל דרך שנוחה לך באמצעות צור קשר

בוא נדבר על העסק שלך

מחפש/ת את הצוות הנכון שילווה אותך בתהליך הכנת התוכנית העיסקית שלך? רוצה לדעת יותר פרטים על תוכנית עיסקית וכמה עולה השירות?
התקשר/י או השאיר/י פרטים ונחזור אליך

חוות הדעת הכלכלית נערכת בסטנדרט הגבוה ביותר, עם מתן דגשים על ההיבטים הכלכליים והחשבונאיים הנדרשים, כדי להציג בפני השופט או הבורר את התמונה המלאה התומכת בטענותיך והמסייעת לגורם השיפוטי בקבלת ההחלטה הנכונה בתיק.

רו"ח שי ונה

שי ונה רואה חשבון מודיעין ריבועי
תהליך העבודה

שלבי הכנת חוות דעת כלכלית

תהליך העבודה לגבי חוות דעת מומחה (כלכלית או חשבונאית)  נחלק למספר שלבים:

01

שלב 1
הצעת ההתקשרות

בוחנים את כתב התביעה וכתב ההגנה כדי לדעת האם וכיצד ניתן לסייע עם חוות דעת מומחה כלכלי

02

שלב 2
עריכת חוות דעת

איסוף מסמכים ודוחות כספיים ועריכת טיוטת חוו״ד בשיתוף עורך הדין

03

שלב 3
היערכות לחקירת עדים

גיבוש אסטרטגיה וסיוע ללקוח ועורך דינו בהכנה לחקירת העדים בביהמ״ש

04

שלב 4
עדות מומחה

רו"ח ונה מגיע לבית המשפט או לישיבת הבוררות בכדי להעיד ולהגן על חוות דעתו

פירוט מעמיק על שלבי הכנת חוות דעת כלכלית בהמשך דף זה.

תוכנית עיסקית לעסק קטן שי ונה
יו אנד מור יועצים בע"מ

מלווים אותך להצלחה!

צוות יו אנד מור יועצים בע"מ, בהנהלת רו"ח שי ונה, עונה על כל צורך הכרוך בהכנת חוות דעת כלכלית.

בצוות עם רו״ח שי ונה, רואי חשבון, כלכלנים ומנהלי חשבונות, שילוו אותך צעד אחר צעד, בכל שלבי הכנת חוות הדעת הכלכלית.
עם ניסיון של מעל 20 שנה כממונה בית משפט, ניהול ויעוץ כלכלי במגוון רחב של ענפי פעילות, אתה יכול להיות בטוח שאתה בידיים טובות.

בנוסף למתן חוות דעת להליכים משפטיים, אנחנו עוסקים בין היתר בעריכת תוכניות עסקיות, ביצוע הערכות שווי, מתן שירותי ניהול כספים, חשבות במיקור חוץ לעסקים וחברות ותחומי ייעוץ נלווים.
העבודה איתנו מתאפיינת ביחס אישי ואדיב לצד ייעוץ מקצועי ברמה גבוהה וזמני תגובה מהירים.

המלצות

מה אומרים עלינו הלקוחות

הנה מה שלקוחות יו אנד מור מספרים על חווית העבודה עם רו"ח שי ונה וצוות המשרד. 

רו"ח שי ונה נתן לנו שירות מהיר ומקצועי. במהלך העבודה איתו שי והצוות היו זמינים וקשובים לצרכינו. אני ממליץ בחום לכל מי שמחפש לעבוד עם מקצוענים
יאיר קרני, (יזם ואיש עסקים)
עבדתי עם רו"ח שי ונה וחברת יו אנד מור יועצים, בפרויקטים משותפים. שי מקצוען, בעל ראייה רחבה ולפי הצורך מקפיד על פרטים, זמין, שירותי והגון.
רחלי קוממי (שותפה במשרד קוממי רו"ח)
קרא עוד

חוות דעת כלכלית - פירוט, סוגים ודוגמאות

הכנו מענה מפורט לנקודות שמעסיקות רבים הנדרשים לחוות דעת כלכלית

בתביעות יצוגיות, כאשר הצדדים מגיעים להסכם פשרה, מבקש בית המשפט לוודא כי הסכם הפשרה אכן ראוי ומיטיב עם חברי הקבוצה. במסגרת זו ממונה רו"ח ונה כמומחה שתפקידו לבחון את ההשלכות של הסכם הפשרה והשפעתן על חברי קבוצת התובעים. בשלב מאוחר יותר, לאחר שההסדר מאושר סופית, יש צורך בדרך כלל לוודא כי ההסדר מיושם באופן התואם את ההסדר שהושג. במסגרת זו ממונה מומחה המשמש כנאמן שתפקידו לוודא את האמור לעיל. העבודה כוללת פגישות עם הצדדים, קבלת מסמכים לפי דרישה, עריכת בדיקות וניתוחים שונים ובסופו של דבר עריכת דוח מסכם לבית המשפט. רו"ח ונה ממונה במסגרת תביעות יצוגיות כמומחה מטעם בית המשפט בין היתר בתביעות יצוגיות נגד בנקים, חברות ביטוח וחברות מסחריות לבחינת סבירות ההסדר וגם כנאמן לצורך יישום הסדר הפשרה.
חוות דעת מומחה כלכלית נערכת על ידי מומחה שהוא רואה חשבון או כלכלן. בחלק מהמקרים יש עדיפות לרואה חשבון על פני כלכלן. עריכת חוות דעת כלכלית נעשית במשרד יו אנד מור ע״י רו״ח שי ונה, מומחה בהכנת חוות דעת כלכלית והערכות שווי וממונה מוסמך מטעם בית המשפט. לרו״ח שי ונה מעל 20 שנות ניסיון בעריכת חוות דעת כלכליות לבית משפט, לרבות השתתפות בדיונים כעד מומחה. חוות דעת מומחה מטעם תובע, נערכות כאשר צד מגיש תביעה לבית המשפט או לבוררות, ומטרת חוות הדעת במקרה זה הינה להוכיח את נזקו של התובע. חוות דעת מומחה מטעם נתבע, נערכות כאשר הנתבע מבקש להפריך חוות דעת שהגיש נגדו תובע במסגרת הליך משפטי בבית המשפט או בבוררות. עריכת חוות דעת הכלכלית נעשית בתהליך קפדני ויסודי כדי להבטיח שחוות הדעת תהא מדויקת, ממוקדת ותכלול את התמונה המלאה של הראיות מטעם הלקוח.

תהליך העבודה לגבי חוות דעת מומחה (כלכלית או חשבונאית)  נחלק למספר שלבים:

  1. שלב הצעת ההתקשרות – בשלב זה אנו מקבלים את כתב התביעה וכתב ההגנה כדי לבחון האם ניתן לסייע להגיש חוות דעת מומחה. במידה וכן, תוגש הצעת התקשרות לאישור ותחילת עבודה.
  2. עריכת חוות דעת מומחה – בשלב זה אנו מקבלים את כלל המסמכים הרלוונטיים בתיק לרבות כתבי הטענות, תצהירים, חוות דעת הקיימות, וכן נתונים נוספים הרלוונטיים לדעתנו לשם עריכת חוות הדעת. לימוד מעמיק של כלל הנתונים הכספיים הנדרשים להכנת חוות דעת כלכלית לבית המשפט, כולל נתונים כספיים כגון דוחות שנתיים לרשויות המס, כרטסות הנהלת חשבונות, דפי תנועות בנק, נתונים מצדדי ג׳ ואף תקדימים רלוונטיים. הכנת חוות הדעת הכלכלית, נעשית בשיתוף עם עורך הדין שלך לצורך בחינת האפשרויות הקיימות ובחירה בדרך הטובה ביותר. לאחר עריכת שיחות ופגישות איתך ועם ועורך הדין המייצג, אנו עורכים טיוטת חוות דעת המוגשת להערות הלקוח ועורך הדין ולאחר אישורה אנו מגישים את חוות הדעת על נספחיה לבית המשפט או לבורר.
  3. סיוע ללקוח ולעורך דינו בהכנת חקירות העדים מטעם הצד השני – בשלב זה אנו מסייעים ללקוח ועורך דינו בהכנת חקירות העדים מטעם הצד השני לרבות המומחה מטעם הצד השני, זאת מתוך ההיכרות העמוקה שיש לנו בשלב זה עם התיק וכן מומחיות החשבונאית / כלכלית שיש לנו. כמובן שאם מדובר במינוי מומחה מטעם בית המשפט, שלב זה אינו רלוונטי.
  4. עדות מומחה – בשלב זה רו"ח ונה מגיע לבית המשפט או לישיבת הבוררות בכדי להעיד ולהגן על חוות דעתו. יצוין כי בחלק מהמקרים שלב זה מתייתר לאור הגעת הצדדים לפשרה.

 

חוות הדעת הכלכלית נערכת בסטנדרט הגבוה ביותר, עם מתן דגשים על ההיבטים הכלכליים והחשבונאיים הקריטיים הנדרשים, כדי להציג בפני השופט או הבורר את התמונה המלאה התומכת בטענותיך והמסייעת לגורם השיפוטי בקבלת ההחלטה הנכונה בתיק.

אובדן רווחים פגיעה כלכלית עקב הפרות הסכמים הערכות שווי חברה או עסק בנקאות, אשראי ומימון שכר ותנאי העסקה טענות למעילה, העלמת נכסים וכד' טענות להפסדים עקב התנהלות המדינה / רגולטור תמחיר מוצרים ושירותים התחשבנויות בין שותפים חישובי ריבית והצמדה
חוות דעת כלכלית במקרים של חברות בהליכי פשיטת רגל או חדלות פרעון. חוות דעת כלכלית בסכסוכים עסקיים בין גופים שונים ואף בין שותפים. חוות דעת כלכלית במקרים של אחריות אישית של נושא משרה בכירה בחברה. חוות דעת כלכלית בתביעה ייצוגית מטעם החברה נתבעת או מטעם בית המשפט. חוות דעת כלכלית במקרים של תובעים או נתבעים בבית הדין לעבודה ועוד
חוות דעת מומחה להליכים משפטיים נחלקות לכמה סוגים: 1) תביעות בהליכים אזרחיים בבתי המשפט (שלום, מחוזי) 2) הליכי בוררות וגישור 3) תובענות יצוגיות בנוסף, ניתן לסווג את חוות הדעת לשני סוגים; חוות דעת שמנתחות אירועי עבר (המשלבות ביקורת חקירתית), וחוות דעת כלכליות השואפות לצפות את פני העתיד הכלכלי של חברה (הערכות שווי למשל). חוות דעת כלכלית לבית משפט, המנתחת אירועי עבר, מוגשת במקרים של סכסוך משפטי כספי, במטרה לנתח ולהציג באופן ברור נתונים ופעולות כספיות שנעשו בעבר, כדי לתמוך בטענות אחד הצדדים. חוות דעת כלכלית מהסוג השני, נקראת עוסקת לרוב בתביעות אובדן רווח עתידי ומשלבת לעיתים הערכת שווי.

בכל דרך שנח לך, אנחנו נשמח לעמוד לשירותך

התקשר עכשיו

או שעדיף בווצאפ?

בוא נדבר
אם אתה נמצא בהליך משפטי שנכפה עליך (כנתבע), או שוקל נקיטת הליך משפטי כתובע, התקשר אליי עכשיו לשיחה וקבלת חוות דעת ראשונית ללא התחייבות. כל הליך עריכת חוות דעת כלכלית, מבוצע עם ליווי אישי שלי ושקיפות מלאה לאורך כל התהליך.
דילוג לתוכן